Jak dobrać uchwyt ścienny do telewizora ?

Jak dobrać uchwyt do TVWybór uchwytu ściennego do telewizora LCD, LED lub plazma, nie jest tak prosty, jak może się wydawać. W dużej mierze jest to spowodowane bogatą ofertą uchwytów, które posiadają wiele różnorodnych funkcji. Z pewnością solidne mocowanie to podstawowe kryterium, jakim należy kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu. Warto jednak ustalić, czego jeszcze oczekujemy od uchwytu do telewizora.

 

Podczas wyboru uchwytu ściennego należy odpowiedzieć na pytanie, jakie funkcje powinien spełniać. Z pewnością jego zaletą jest możliwość zwiększenia przestrzeni w pokoju, a przy tym ładne zaprezentowanie telewizora. Jednak poza podstawowymi korzyściami, może on dostarczyć znacznie więcej praktycznych rozwiązań. Po drugie należy sprawdzić, czy posiadamy model telewizora, który umożliwia montaż na uchwycie ściennym. Większość odbiorników dysponuje otworami do mocowania na tego rodzaju uchwytach, jednak starsze modele często pozbawione są tej opcji. Jeżeli nasz odbiornik posiada w specyfikacji technicznej zgodność ze standardem mocowania VESA, wtedy z pewnością dopasujemy go do dużej ilości uchwytów. W sytuacji gdy brak tej kompatybilności należy upewnić się, czy telewizor posiada na tylnym panelu otwory na śruby montażowe. Jeśli posiada ich 4 lub więcej jesteśmy w stanie zamontować go na uchwycie.

 

Rodzaje uchwytów

 

Uchwyty ścienne można podzieli według kryteriów funkcjonalności na cztery grupy: stałe, uchylne, obrotowe oraz uchylno-obrotowe. Uchwyty stałe, które charakteryzują się brakiem możliwości regulacji, pozwalają na montaż ścienny tylko w jednej pozycji. Większość z nich posiada możliwość regulacji rozstawu punktów montażowych na śruby, dzięki czemu jeden model może współpracować z wieloma telewizorami różnych wielkości. Uchwyty z taką regulacją określane są jako uniwersalne. Do zalet uchwytów stałych należy niski profil (tzn. płaska konstrukcja), tak aby ekran przylegał bardzo blisko do ściany. W ten sposób jest on niemal niewidoczny zza ramy odbiornika.

Wybierając uchwyty uchylne, z regulacją pionową, jesteśmy w stanie dopasować telewizor do poziomu wzroku widza. Umożliwia to wyeliminowanie efektu odbicia światła na ekranie, poprzez zarządzanie jego położeniem w zakresie dół oraz dół/góra. W ten sposób nie pogarszamy jakości oglądanych filmów lub zdjęć na telewizorze. Analogicznie do uchwytów stałych, również uchylne zwykle oferują dostosowanie rozstawu otworów na śruby, tak aby sprawnie zamontować na nich konkretne modele odbiorników.

Uchwyty obrotowe umożliwiają dopasowanie położenia ekranu do kierunku, z którego widz ogląda wyświetlane na nim treści. Efekt ten otrzymujemy dzięki sterowaniu ekranem na płaszczyźnie poziomej. Uchwyty tego rodzaju posiadają często dodatkowe ramię, które odpowiada za możliwość uzyskania nawet 180-stopniowego obrotu. Oferuje to optymalne dopasowanie pozycji telewizora do wymagań widza, zapewniając mu jak najlepszą wygodę oglądania.

Z kolei uchwyty z pełną regulacją gwarantują swobodne sterowanie zamontowanym na nich telewizorem na każdej płaszczyźnie. Pozwala to na zarządzanie jego położeniem w pionie i poziomie, dzięki czemu z łatwością uzyskamy najwyższy poziom komfortu oglądanych na nim filmów czy zdjęć. Uchwyty uchylno-obrotowe charakteryzują się często zastosowaniem funkcji płynnej regulacji odstępu odbiornika od ściany, korzystając ze specjalnego ramienia. Warto polecić ten rodzaj uchwytów do montażu w miejscach niekonwencjonalnych, a także wymagających częstej potrzeba regulowania kierunku oraz wysokości telewizora (np. szpitalach, pubach, restauracjach).

 

Kryteria wyboru uchwytu ściennego

 

Po zapoznaniu się z rodzajami uchwytów oraz ustaleniu, czego od nich oczekujemy, należy odpowiednio dobrać najlepszy model do naszego telewizora. Najpierw powinniśmy ustalić jakie parametry techniczne ma nasz odbiornik, to znaczy określić jego wagę, a także rozstaw otworów na śruby montażowe. Te dwie najważniejsze właściwości telewizora są kluczowe przy doborze uchwytu, ponieważ każda z nich znajduje się w jego specyfikacji.

Jeśli chodzi o wagę telewizora to należy pamiętać, aby nie przekraczała ona maksymalnego obciążenia, jakie jest w stanie wytrzymać uchwyt. Nie przestrzeganie tej zasady z pewnością wpłynie na obniżenie poziomu bezpieczeństwa zamontowanego ekranu. W ten sposób mocowanie może się złamać, a w konsekwencji uszkodzimy telewizor. Udźwig uchwytu ściennego zależy zwykle od wielkości jaką posiada odbiornik, z którym współpracuje. Dodatkowo. niezwykle istotnym elementem jego nośności jest z pewnością połączenie ze ścianą. W przypadku, kiedy nasza ściana nie została wykonana z twardych materiałów, takich jak cegła czy beton, nasz uchwyt musi posiadać dużą powierzchnię mocowania. Bardzo ważne jest spełnienie tego warunku kiedy montujemy duże i ciężkie telewizory. Wtedy nawet dobór uchwytu o odpowiednim udźwigu, ale brak solidnej powierzchni, może spowodować oderwanie się go od ściany.

Kolejnym ważnym parametrem jest rozstaw otworów montażowych, osadzonych na tylnym panelu telewizora. W tym przypadku komplikacje mogą wynikać z różnych typów rozstawów punktów instalacyjnych, które proponują firmy. Najłatwiejsze dopasowanie otworów jest wtedy, kiedy posiadamy telewizor kompatybilny ze standardem VESA oraz uchwyt, który również wykazuje zgodność z tym mocowaniem. Pozwala to na dużą swobodę w doborze ekranu oraz uniwersalność związaną z jego późniejszym zastosowaniem. Jeśli nie posiadamy w specyfikacji odbiornika takiej zgodności, musimy dobrze zmierzyć rozstaw otworów w pionie oraz poziomie, kierując się odległością od skrajnych otworów. Uchwyt w takim przypadku będzie pasował do ekranu, jeśli rozstaw śrub pokryje się z rozstawem ramion uchwytu montażowego.

Sięgając po uchwyt ścienny możemy skorzystać z modeli posiadających wbudowaną poziomicę, która znacznie ułatwiają prosty montaż telewizora na ścianie. Pozwala to zaoszczędzić czas, wykonując instalację znacznie szybciej. Natomiast jeśli mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem możemy skorzystać z wysuwanego ramienia. Z jego pomocą przybliżymy ekran do miejsca, z którego oglądamy wyświetlane na nim treści. Dużym udogodnienie jest również opcja zamaskowania wystającego okablowania, dzięki czemu nie zakłócamy estetyki naszego wnętrza.

 

Najczęstsze problemy z dopasowaniem uchwytu

 

Podczas montażu telewizora na uchwycie zdarzają się różne problematyczne sytuacje, które warto tutaj przytoczyć. Częstym kłopotem jest niestandardowy rozstaw punktów montażowych ekranu, do których nie jesteśmy w stanie znaleźć kompatybilnego uchwytu. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę na najdłuższą odległości pomiędzy otworami w pionie oraz poziomie. Maksymalna odległość pomiędzy otworami uchwytu musi zawsze być większa, aniżeli rozstaw otworów umieszczony z tyłu telewizora. Ponadto, całkowita szerokość uchwytu nie może być większa od szerokości odbiornika. Spowodowałoby to wystawanie uchwytu zza telewizora, przez co wyglądałby nieestetycznie.

Zdarza się również, że waga oraz rozstaw śrub telewizora są odpowiednie dla wybranego uchwytu, ale liczba cali się nie zgadza. W tym przypadku należy wiedzieć, że często parametr przekątnej nie ma dużego znacznie podczas montażu ekranu i stanowi raczej orientacyjną liczbę podaną przez producenta. W miarę możliwości należy brać pod uwagę przekątną telewizora, jednak najważniejsza jest zgodność wagi oraz rozstawu otworów montażowych. Wielkość ekranu jest istotna w przypadku zastosowania uchwytów z pełną regulacją. Problememy w tym przypadku wynikałby z zarządzania położeniem ekranu, jeśli byłby on zbyt duży w stosunku do uchwytu.

FAQ

Czy przekątna ekranu telewizora może być większa niż w specyfikacji uchwytu?

Tak, ponieważ jest to często orientacyjna wielkość telewizora, do jakiej jesteśmy w stanie dopasować dany uchwyt. W miarę możliwości powinniśmy jednak wybierać odbiorniki o zbliżonej ilości celi, jaka jest sugerowana przez producenta. Mimo to, najważniejszymi parametrami podczas doboru uchwytu jest zgodność wagi i rozstawu otworów montażowych.

 

 

Czy mogę zamontować cięższy telewizor niż podaje specyfikacja uchwytu?

Nie poleca się montażu cięższych telewizorów, niż pozwala na to maksymalny udźwig uchwytu ściennego. Wiąże się to z obniżeniem poziomu bezpieczeństwa zamontowanego na nim odbiornika, a w konsekwencji z możliwością jego uszkodzenia.

 

 

Czy jeden uchwyt ścienny można dopasować do kilku ekranów?

Wiele modeli uchwytów ściennych posiada kompatybilność z uniwersalnym rozstawem mocowania VESA. To powszechnie stosowany standard również w telewizorach, dzięki czemu pozwala na dopasowanie ich do dużej ilości uchwytów na rynku.

 

 

Czy jeśli mój telewizor nie posiada rozstawu otworów montażowych VESA, mogę zawiesić go na uchwycie ściennym?

Tak, o ile wybrany model telewizora został wyposażony w otwory na śruby montażowe, znajdujące się na jego tylnym panelu. W przypadku, jeśli jest ich 4 lub więcej, z pewnością znajdziemy dla niego odpowiednio dopasowany uchwyt ścienny.

 

 

Jak dopasować telewizor o niestandardowym rozstawie otworów?

W przypadku, kiedy posiadamy telewizor o niestandardowym układzie punktów montażowych, należy zmierzyć najdłuższą odległość między otworami (w pionie i poziomie). Rozstaw otworów instalacyjnych na telewizorze musi być mniejszy, niż maksymalna odległość jaka występuje między otworami uchwytu.

 

 

Na jakiej wysokości zamontować ekran?

W zależności od naszych potrzeb oraz wielkości pomieszczenia, możemy zamontować telewizor na dowolnej wysokości. Przyjmuje się jednak zasadę, aby unikać efektu „pierwszego rzędu w kinie” i mocować telewizor na wysokości naszego wzroku. Jeśli zależy nam jednak na umieszczeniu ekranu wyżej, możemy skorzystać z uchwytu uchylnego, który pozwala na regulację położenia na płaszczyźnie pionowej.

 

 

Czy uchwyt ścienny jest widoczny zza telewizora?

Obecnie mamy na rynku bogatą ofertę uchwytów ściennych, które pozwalają na całkowite zasłonięcie ramą telewizora. W ofercie wielu producentów znajdują się modele płasko osadzone przy ścianie, a także ze specjalnym systemem zasłaniania wystających kabli. Dlatego jeśli zależy nam na zachowaniu estetyki wnętrza, z pewnością dobierzemy dla siebie uchwyt, który spełni te wymagania.

 

 

Czy odpowiedni uchwyt może wyeliminować efekt padania światła słoneczne na ekran telewizora?

Wybierając uchwyt uchylny (z regulacją pionową) lub uchylno-obrotowy (z pełną regulacja), jesteśmy w stanie swobodnie manewrować położeniem zamontowanego na nim telewizora. W ten sposób, kiedy mamy do czynienia z nagłą zmianą oświetlenia, która przeszkadza nam w oglądaniu wyświetlanych na odbiorniku treści, możemy z łatwością odwrócić go od źródła światła.

 

 

Czy telewizor można zamontować w rogu?

Tak, na rynku znajduje się wiele modeli uchwytów ściennych, które zostały specjalnie dostosowane do montażu narożnego. Z reguły wyposażone są w dodatkowe funkcje obrotu oraz pochylenia, aby ułatwić oglądanie wyświetlanych na ekranie filmów lub zdjęć.

 

 

Czy rodzaj ściany ma znacznie przy montażu uchwytu ściennego?

Tak, jeśli planujemy zamocować uchwyt na ścianie, która nie została wykonana z twardych materiałów, np. cegły lub betony. Spełnienie tego warunku jest szczególnie ważne w przypadku mocowania ciężkich odbiorników, ponieważ nawet jeśli wybierzemy uchwyt odpowiednio dopasowany do telewizora, ściana może nie być w stanie utrzymać tak dużego obciążenia.

 

 

Czy mogę zamontować uchwyt na ścianie gipsowo-kartonowej?

Tak, ale nie będzie to już tak proste, jak przy montażu na ścianie wykonanej z cegły lub betonu. Do wykonania takiej instalacji będziemy musieli wykorzystać specjalne śruby (np. Molly) oraz kołki, dlatego warto zasięgnąć porady w tym zakresie u specjalisty. Należy przy tym mierzyć siły na zamiary i nie montować bardzo ciężkich modeli telewizorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *