Jaki uchwyt do TV ?

jaki uchwyt do tvRozwój technologii oraz konkurencyjność na rynku urządzeń audio i wideo sprawiły, że możemy spotkać się z dużą ilością sprzętów oraz akcesoriów. Użytkownicy telewizorów LCD, LED lub plazmowych często decydują się na ich montaż ścienny lub sufitowy. Z tego względu często spotykamy się z pytaniami dotyczącymi prawidłowego doboru uchwytów, stojaków lub wieszaków do telewizorów oraz ich samodzielnego montażu. Na co zwrócić uwagę wybierając uchwyt do naszego telewizora? Na to pytanie postanowiliśmy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Rodzaje uchwytów do telewizora

W tej chwili na rynku możemy spotkać się z różnego rodzaju uchwytami do telewizorów, które różnią się między sobą sposobem montażu, możliwością regulacji nachylenia ekranu lub odległością od powierzchni na której zamontowany został telewizor. Ze względu na poziom regulacji uchwytów, możemy je podzielić je na:

  • uchwyty stałe – są to uchwyty, które pozwalają na montaż ścienny telewizorów LCD/LED/plazma tylko w jednej pozycji, bez możliwości regulacji kąta nachylenia ekranu w płaszczyźnie poziomej. Z drugiej strony posiadają niski profil, co pozwala na instalację ekranu w bliskiej odległości od ściany. Montaż tego typu uchwytów jest bardzo prosty i są stosunkowo tanie.
  • uchwyty uchylne – uchwyty tej serii pozwalają regulować kąt nachylenia ekranu tylko w płaszczyźnie pionowej. Dzięki temu użytkownik może dostosować ekran do swojego wzroku oraz uniknąć niepożądanego efektu odbić światła, co wpływa negatywnie na widoczność obrazu.
  • uchwyty obrotowe – tego typu uchwyty pozwalają na regulację ekranu telewizora jedynie w płaszczyźnie poziomej. Uchwyty te pozwalają na regulację w zakresie 90 do 180º, co pozwoli dostosować ekran telewizora do wzroku użytkowników.
  • uchwyty uchylno-obrotowe – są to uchwyty, które pozwalają na pełną regulację ekranu telewizora, zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej.

Dodatkowo możemy spotkać się również z uchwytami sufitowymi, które posiadają nieco odmienną specyfikacje niż standardowe uchwyty ścienne. Uchwyty sufitowe wyposażone są w wysięgnik, który można regulować. Większość z nich umożliwia również regulację w poziomie w zakresie 360º, co pozwoli łatwo dostosować kąt ekranu do wzroku użytkownika. W dzisiejszych czasach coraz częściej stosowane są również uchwyty z wbudowaną poziomicą (głównie uchwyty ścienne), które pozwalają na ich samodzielny montaż. Możemy się również spotkać z uchwytami, które umożliwiają instalację kilku telewizorów naraz.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając odpowiedni uchwyt do naszego telewizora powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego dane techniczne oraz parametry. Pod uwagę należy wziąć wagę, przekątną ekranu, rozstaw śrub montażowych, który może być zgodny ze standardem VESA, oraz rodzaj ekranu (LCD, LED, plazma). Uchwyty dostosowane są do telewizorów praktycznie wszystkich producentów na rynku zgodnie z ogólnie przyjętymi normami. Dzięki temu możemy w łatwy sposób dopasować uchwyt do wielkości naszego telewizora. Należy pamiętać, że uchwyt może udźwignąć urządzenia o odpowiedniej wadze, jeżeli telewizor jest cięższy od zaleceń producenta, uchwyt może się złamać.


Warto zwrócić również uwagę na rozstaw śrub montażowych na tylnej klapie naszego telewizora. Z tego względu czasami możemy mieć problem z doborem odpowiedniego uchwyty, gdy nasz telewizor posiada niestandardowy rozstaw śrub montażowych. Jeżeli zgodny jest on ze standardem VESA (Video Electronic Standards Association) nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu.

Ze względu na ilość dostępnych uchwytów do telewizorów, należy uwzględnić własne preferencje, potrzeby oraz warunki panujące w domu, mieszkaniu lub biurze gdzie zostanie zamontowany uchwyt. Jeżeli decydujemy się na mocowanie ścienne, powinniśmy uwzględnić materiał z jakiego wykonana jest ściana. W momencie, gdy uchwyt został prawidłowo dopasowany do ściany może okazać się, że ściana wykonana jest ze słabych materiałów i nasz telewizor odpadnie od niej wraz z uchwytem. Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na to, pod jakim kątem chcemy zamontować telewizor. Jeżeli instalacja ścienna wydaje się być mało korzystna, widoczność nie spełnia naszych oczekiwań, powinniśmy zdecydować się na uchwyt sufitowy. Możliwość regulacji w poziomie w zakresie 360º poszerzy nasze możliwości i zredukuje ilość efektu odbicia światła na ekranie telewizora.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *